Adres

KARAMAN / MERKEZ

ÜRETİM AŞAMALARIÜretim Aşamaları
Üretim

Üretim Aşamaları

 • Tasarım
  Motif tasarımı müşterinin talebi üzerine başlar. Tasarım mühendisliğine istenen görsellik, ölçü ve ağırlik bilgileri verilir. Ürünün sade motifler içermesine göre 2-D veya kompleks olması durumunda 3-D render yapılmış teknik resmi müşteriyle paylaşılır. Bisküvi üreticisi ön tasarımı gözden geçirir ve istenen konseptle uyumunu kontrol eder. Tavsiye edilen diğer aşama, motifin örnek olarak düz plastik veya bronza işlemesidir. İşlenmiş numune sayesinde müşteri fırın sonrası nihai ürünü değerlendirme şansına sahip olur. Eğer test parçasından olumlu sonuç alınırsa, gerçek bir üretimde veya laboratuvar ortamında bronz bileziğe işlenmiş yeni test parçası test edilir. Bu sayede dinamik çalışma ortamında motifin hamur üzerindeki davranışı gözlemlenir. Bu test ile hava kabarcığı oluşumu, motifte tıkanma, ürün gramaji ve oluşabilecek kırılma problemlerine ışık tutabilir, Motif tasarımının başarılı olması durumunda kalıbın satın alma aşamasına geçilir. Başarısız olması durumunda tasarım aşamasına geri dönülür. Test üretimi son aşama değildir. Haz Makina Kalıp test asamasinda fark edilmeyen uzun dönemli üretim son rasında paketlemede veya prosesde yaşanan sikintularda kıyas yapabilmek için test bilezigi satin alinmasini onerir Tasarım asamasindan üretim aşamasına kadar birçok mühendislik hesabinin sürece dahil edilmesi gerekir. Ürünün motiften ayrılması için serbest kalma açıları büyük önem taşır. Örneğin ince bisküvilerde detayın çok olması durumunda sığ açılar kullanılırken, ağırlığın ön planda olduğu motifler keskin açılar içerir. Üründe hava kabarcıklarını yok etmek ve ürünun daha iyi pişmesi için docker pimler kullanılır. Docker pimler aynı zamanda hamurun motif icerisinde tutunmasını sağlar. Bu noktada üzerinde oluşturulan deliğin kısmi veya tüm delik olmasına karar vermektir Perfore olmayan düz bantlarda kalın özelliğine sahip hamurun daha iyi pişmesi için docker plmler tercih edilirken, ince hamur için uygulanmayabilir
 • İmalat
  Yumuşak bisküvi kalıbı başlıca 4 kısımdan: yan kapaklar, çelik silindir, bronz bilezikler ve şaftlardan oluşur. Bronz bilezikler silindir Üzerine tek parça montajı yapılır ve eş merkezli olarak işlenir. Bundan sonraki aşama motiflerin işleneceği plastik parçaların bronz üzerine yerleştirilmesidir. Plastik parçaların bronz bileziklerin üzerine yerleştirilmesinde ozel bir teknik uygulanır. Son aşamada istenen motifler cnc ile plastik parçaya işlenir. Sert hamur kaliplarında kalıp tasarımını yumuşak bisküvi hamurundan farklidir. Tasarlanan motif plastik enjeksiyon metodu ile üretilir ve çelik silindir üzerine montajı yapılır. Sert bisküvi kalıbında kullanılan diğer metot ise motif üzerine işlenmiş plastik bileziklerin kullanılmasıdır. Başanlı bir kalipta bronz ringler anahtar parçadır. Bilezikler, hamurun kolayca kalıptan çıkması, üründe ağırlik farklılıklarna ve uzamaya neden olmaması için eş merkezli olarak ve eşit kalınlıklarda orta kısımda bel vermeyecek şekilde işlenmelidir. Bronz malzemesinin yeterince sert olarak seçilmesi kalup omrünü uzatır. Yanlış bronz seçimi zaman içerisinde açık renkli hamurda kirliliğe neden olabilir.
  Haz Makina Kalıp bisküvi kalıpiarı, herhangi bir bakım veya tamirat durumunda kolayca sökülebilir ve bilezik tasarımı sayesinde tamiratların düşük maliyetle yapılmasına izin verir. Kalıbın büyüklüğü rotatif bisküvi makinesine göre belirlenir. Genelde 250 mm çapında kalıp tercih edilirken, müşterinin talebine göre veya az yağlı hamur işleyen makineler için daha büyük çapta kalıp tercih edilebilir.
 • Bakım Onarım
  Rotatif bisküvi makinası ve bisküvi kalıbı düzenli bakımları yapılmalıdır. Rotatif bisküvi makinasından kalıbın alınması için uygun kaldırma mekanizması gerekmektedir.Herhangi bir darbe veya hasara karşı kalıp sehpasında muhafaza edilmesi önerilir.Temizlendikten sonra oda sıcaklığında tozdan uzak bir yerde saklanması tavsiye edilir. Rotatif bisküvi makinasında çalışmadan hemen önce kalıbın sıcak suyla yıkanması bronz bilezikte genleşme yapacağından dolayı aşınmaları arttırır.Yataklamaların düzenli olarak kontrolü gerekir.Son olarak bıçak ve kaçuk silindirin düzenli olarak bakımları yapılmalıdır.

Bizimle İletişime Geçin