Adres

KARAMAN / MERKEZ

SORUN ÇÖZMEÜretim

Sorun Çözme

Kalıp bisküvi, üretimine prosesin en kritik parçasıdır. Ürün reçetesi ve makina önemli bi rol almasına rağmen, kalıp bisküvinin görünümünü ve ağırlığı kontrol ederç Bisküvi üreticileri rotatif kalıplama sürecin de , aşağıda tanımlanan olumsuzluklarla ilgilenme durumundadır.

Yumuşak Bisküvi Kalıpları

Uzama

  • Hamurun bant üzerine düşmesiyle oluşan kenar uzantısıdır. Kauçuk silindir ve bantla hareket eden bisküvi kalıbından hamurun motif boşluğundan bant üzerine düşmesi esnasında yeniden şekillenmesiyle meydana gelir. Genellikle bu problemle ağır ve geniş yapılı bisküvilerde karşılaşılır. Bu problemi gidermenin değişik yöntemleri vardır. İlk önenlen işlem motif boşluğundaki sürtünmeyi arttırmaktır. Bunun için motifle kaplama varsa kaldırmasını veya değiştirilmesi veya docker pimler kullanılması veya kalıp motifinde daha keskin açıların kullanılması tavsiye edilir. Uzamaya sebep olan diğer etkenler kalıp boşluğunun fazla doldurulması(ör. İtici, besleme silindirinin hızlı çalışması.) veya kauçuk silindire fazla baskı verilmesi sayılabilir. Kalıp dışındaki yapılacak ayarlar ürün sıcklığı ve neminin değiştirilmesi, sıyırma bıçağı veya kauçuk silindir ayarlıdır.
İcon

KATALOGUMUZ

Download PDF
Yumuşak Bisküvi Kalıpları

Tıkanma

  • Tıkanma, köşeli kenar özelliğine sahip kalıpların bisküvi üretimi aşamasında hamurun motif içinde kalmasıyla oluşur. Bu durum ürünün tam olarak çıkmamasına veya ürün ağırlığında eksik gramaja neden olur. Özellikle birçok detay içeren sandviç tipi bisküvilerde ortaya çıkar. Bisküvi üreticisi geçici bir çözüm olarak basınçlı havayla bu sorunuu giderirler. Kritik noktalara ulaşması durumunda kalıbın sökülerek yıkanması gerekebilir. Kalıcı çözüm ise ürünün serbest kalma açılarının değiştirilmesidir.
İcon

KATALOGUMUZ

Download PDF
Yumuşak Bisküvi Kalıpları

Ağırlık Farklılıkları

  • Kalıp motifiyle kalıp yüzeyi arasındaki derinlik bisküvi ağırlığını belirlemede ana faktördür. Kalıp ekseni ve çapı boyunca bisküvi ağırlığının eşit olması için derinliklerin aynı olması çok önemlidir. Pratikte en iyi örnek motif boşluğunun sığ olması yerine, fazla bırakılarak ürün ağırlığını azaltılmak için gerekirse tornada kalıp çapının düşürülmesidir. Eğer bisküvi ağırlıkları düşükse besleme silindirinin hızlı çalıştırılması veya sıyırma bıçağının pozisyonu ayarlanabilir. Bu işlemlerde bisküvi ağırlığını ayarlamak mümkün değilse motifin tekrardan işlenmesi gerekir.
İcon

KATALOGUMUZ

Download PDF

Bizimle İletişime Geçin